مطالب

روش محاسبه اندازه قالب برای کیک اسفنجی

روش محاسبه اندازه گیری کیک اسفنجی

پختن کیک همواره چالش‌های مختلفی دارد و برای اینکه بتوان یک کیک خوش‌طعم با ظاهری زیبا و جذاب پخت، نیاز است تا در رابطه با روش محاسبه اندازه قالب برای کیک اسفنجی اطلاعات کاملی جمع‌آوری کرد. به طور کلی قالب کیک ، یکی از مهم‌ترین وسایل و ابزارهایی است که در فرآیند پخت کیک مورد استفاده قرار می‌گیرد. یک قالب نامناسب و بی‌کیفیت می‌تواند باعث عدم توانایی در پخت کیک شود.

در کنار انتخاب قالب مناسب، شناخت مقدار مناسب مواد اولیه با توجه به ابعاد و سایز قالب بسیار اهمیت دارد. در واقع در صورتی که مواد اولیه بیش از اندازه گنجایش کیک باشد، نمی‌توان کیک را به طور مناسب پخت. در نتیجه این موضوع، بسیاری از افراد علاقه‌مند به کیک‌پزی و همچنین قنادان و کیک‌پزان حرفه‌ای، همواره تلاش می‌کنند تا مقدار مواد اولیه خود را متناسب گنجایش و ظرفیت قالب انتخاب کنند.

در همین راستا، در این مقاله از وب‌سایت بیک لند، قصد داریم تا یکی از موضوعات بسیار مهم در رابطه با پخت کیک، یعنی روش محاسبه اندازه قالب برای کیک اسفنجی را مورد بررسی قرار دهیم. برای کسب اطلاعات مفید در این رابطه، تا انتها با بیک لند همراه باشید.

فهرست محتوا

قالب مناسب پخت کیک اسفنجی

قالب مناسب پخت کیک اسفنجی

همان‌طور که می‌دانید قالب‌های کیک در انواع مختلفی از نظر جنس، رنگ، طرح و ابعاد وجود دارند و افراد مختلف می‌توانند قالب کیکی متناسب با نیاز خود تهیه نموده و از آن استفاده کنند. اما بهترین قالب برای پخت کیک اسفنجی چیست؟

در پاسخ به این سوال باید گفت که از میان تمامی انواع قالب، قالب‌های گالوانیزه، به عنوان بهترین نوع قالب برای پخت کیک اسفنجی شناخته می‌شوند. علت این موضوع نیز به انتقال حرارت یکسان قالب‌های گالوانیزه مربوط است. البته باید به این موضوع نیز اشاره نمود که پخت کیک اسفنجی در انواع دیگر قالب‌ ممکن بوده و می‌توان کیک‌های اسفنجی را به وسیله قالب‌های سیلیکونی و تفلون نیز پخت.


بیشتر بخوانید: انواع قالب کیک فلزی و کاربرد آن

اندازه قالب برای کیک اسفنجی

به طور کلی برای تشخیص اندازه قالب برای کیک اسفنجی می‌توان مطابق دو روش پیش رفت.

قالب کیک

·       روش اول

برای این کار تنها کافی است تا مطابق یک فرمول ساده عمل کرد. در واقع این فرمول مشخص می‌کند که چه تعداد تخم مرغ برای استفاده در قالب مورد نظر مناسب است. فرمول اندازه‌گیری تعداد تخم مرغ برای کیک اسفنجی بر اساس ظرفیت قالب در زیر آمده است:

  1. در مرحله اول شعاع قالب × ارتفاع قالب × 3.14 × 10 می‌شود.
  2. در مرحله دوم باید جواب به‌دست‌آمده را بر 588 تقسیم کنید.
  3. در مرحله سوم عدد به‌دست‌ آمده از تقسیم، نشان‌دهنده تعداد تخم مرغ مناسب بر اساس ظرفیت و ابعاد قالب کیک است. فقط توجه داشته باشید در صورتی که عدد به دست آمده اعشار دارد. اعشار آن عدد را حذف کنید. یعنی اگر اعشار بالای 0.5 بود آن را به بالا و اگر پایین 0.5 بود آن را به پایین گرد کنید.

این روش به خوبی می‌تواند میزان مواد اولیه‌ای که برای پخت کیک اسفنجی بر اساس ظرفیت قالب نیاز دارید را مشخص کند.

·       روش دوم

در روش دیگر، می‌توان بر اساس پیمانه آب مشخص نمود که چه تعداد تخم مرغ برای قالب کیک کافی است. بر اساس این روش، هر پیمانه آب را برابر با 1 عدد تخم مرغ در نظر می‌گیریم. به این معنی که اگر قالب 4 پیمانه آب گنجایش دارد، قالب با کیک 4 تخم مرغی پر می‌شود.

برای اطلاع از تعداد تخم مرغ بر اساس هر ابعاد قالب می‌توان از جداول زیر نیز کمک گرفت:

قالب‌های دایره‌ای دارای ارتفاع 9 سانتی‌متر

اندازه قالب (سانتی‌متر)

تعداد تخم مرغ

قطر 15

3 عدد

قطر 18

4 عدد

قطر 20

5 عدد

قطر 23

6 عدد

قطر 25

8 عدد

قطر 27

10 عدد

قطر 30

12 عدد

قالب‌های مربع و مستطیل دارای ارتفاع 5 سانتی‌متر

اندازه قالب (سانتی‌متر)

تعداد تخم مرغ

20×20

5 عدد

30×20

6 عدد

35×25

7-8 عدد

30×40

8-9 عدد

 

روش محاسبه اندازه قالب برای کیک اسفنجی

جدول اندازه قالب برای کیک اسفنجی

در جدول زیر، به طور کامل مقدار مواد کیک اسفنجی متناسب با سایز قالب آورده شده‌اند:

کیک

اندازه قالب (سانتی متر) آرد (گرم) شکر (گرم) بکینگ پودر (قاشق چایی‌خوری) وانیل (قاشق چایی‌خوری)

2 تخم مرغی

قطر 15 50 50 1/2

1/8

4 تخم مرغی

قطر 20 100 100 1/2

1/8

6 تخم مرغی

قطر 23 150 150 1

1/8

8 تخم مرغی

قطر 25 200 200 1

1/4

10 تخم مرغی

قطر 27 250 250 2

1/4

12 تخم مرغی

قطر 30 300 300 2

1/4

16 تخم مرغی

قطر 35 400 400 2

1/2

20 تخم مرغی قطر 40 500 500 3

1/2

 

جمع‌بندی

در این مقاله از وب‌سایت بیک لند تلاش کردیم تا یکی از موضوعات بسیار مهم در رابطه با پخت کیک اسفنجی را بررسی کرده و اطلاعات کاملی در این زمینه در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. همان‌طور که مطالعه نمودید، اطلاع از مناسب‌بودن ابعاد قالب برای پخت کیک اسفنجی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و در صورتی که قالبی متناسب با میزان مواد اولیه و کیک مورد نیاز استفاده نشود، نمی‌توان کیکی خوش‌طعم و زیبا پخت. در نتیجه، باید همواره نسبت به توانایی‌های قالب برای پخت کیک اطمینان داشت و راه این کار، تنها محاسبه اندازه قالب برای کیک اسفنجی است.

بیک لند، فروشگاه تخصصی لوازم و تجهیزات قنادی

بیک لند، بهترین فروشگاه تخصصی لوازم قنادی و تجهیزات قنادی در ایران است. در این فروشگاه، تمامی تجهیزات و لوازم مورد نیاز قنادی، از بهترین و معتبرترین برندها موجود بوده و مخاطبین این فروشگاه می‌توانند آن‌‌ها را باقیمتی کاملاً مقرون‌به‌صرفه تهیه کنند. در بیک لند، انواع قالب‌های کیک با کیفیتی بسیار بالا در اختیار مشتریان محترم قرار می‌گیرند. چه یک قناد حرفه‌ای هستید و چه یک فرد علاقه‌مند به شیرینی‌پزی و قنادی، می‌توانید با استفاده از قالب‌های بیک لند ایده‌های خلاقانه خود را عملی کنید. اگر قصد خرید تجهیزات قنادی را دارید، همین حالا به وب‌سایت بیک لند مراجعه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *