مطالب

طرز تهیه قهوه با قهوه ساز برقی

درست كردن قهوه با قهوه ساز

قهوه از یک نوشیدنی پرطرفدار صبحگاهی به بخشی جدایی‌ناپذیر از زندگی بسیاری از مردم تبدیل شده است. چه عطر خوش قهوه باشد که هوا را پر می‌کند و چه کافئین موجود در آن که باعث افزایش انرژی و رفع خواب آلودگی می‌شود، قهوه جایگاه ویژه در نزد افراد مختلف پیدا کرده است. در حوزه‌ دم کردن قهوه، قهوه ساز برقی به عنوان یک دستگاه مدرن به شمار می‌رود و راحتی و کارایی بی‌نظیری را ارائه می‌دهد. تنها با فشار دادن یک دکمه، این دستگاه می‌تواند قهوه معمولی را به یک دمنوش غنی و معطر تبدیل کند. برای کسانی که راحتی و قوام قهوه‌ای که توسط یک قهوه ساز درست شده را ترجیح می‌دهند، آشنایی با طرز تهیه قهوه با قهوه ساز برقی ضروری است. در این مقاله از وب‌سایت بیک لند، فرآیند پیچیده‌ی استفاده از قهوه ساز را بررسی می‌کنیم و به جنبه‌های فنی و رعایت نکاتی که به آماده‌شدن یک قهوه‌ی خوب کمک می‌کند، می‌پردازیم.

 

فهرست محتوا

آشنایی با اجزای مختلف یک قهوه ساز برقی

اکثر قهوه سازها از یک مخزن آب، المنت حرارتی، پمپ، مخزن و نازل بخار و بورد مخصوص قرارگرفتن دکمه‌های قهوه ساز تشکیل شده‌اند. فیلتر برای ریختن قهوه آسیاب شده در آن و تمپر پلاستیکی، یک قاشق با ته مسطح برای صاف و فشرده کردن قهوه است. مخزن آب، آبی را که گرم می‌شود نگه می‌دارد و المنت حرارتی که معمولاً در زیر مخزن قرار دارد، آب را تا دمای مطلوب برای دم کردن گرم می‌کند. در نهایت، مکانیسم دم کردن، جریان آب داغ روی تفاله‌های قهوه را کنترل کرده و عصاره آن را استخراج می‌نماید. علاوه بر این می‌توان از طریق نازل بخار، برای ایجاد خامه و کف روی قهوه، بخار ایجاد کرد.

انتخاب قهوه و آسیاب مناسب

پایه و اساس یک فنجان قهوه عالی در کیفیت دانه‌ها و آسیاب آن است. برای درست كردن قهوه با قهوه ساز و هنگام انتخاب دانه‌های قهوه، دانه‌های تازه برشته شده را انتخاب کنید، چراکه طعم و عطر بالایی دارند. با انواع مختلف قهوه مطابقت کامل را برای سلیقه‌ی خود پیدا نمایید. علاوه بر این، به اندازه آسیاب توجه کنید، زیرا به طور قابل توجهی بر فرآیند دم کردن تأثیر می‌گذارد. برای اکثر قهوه سازها، آسیاب متوسط بهترین کارایی را دارد که از نظر بافت شبیه ماسه درشت است. با این حال، اندازه آسیاب را بر اساس مشخصات قهوه ساز و ترجیحات شخصی خود تنظیم نمایید.

طرز تهیه قهوه با قهوه ساز برقی

مراحل استفاده از دستگاه قهوه ساز برقی

استفاده از دستگاه قهوه ساز برقی شاید در ابتدا کمی پیچیده به نظر برسد و باعث شود برای دانستن چگونگی کار با آن، به سراغ دفترچه راهنمای قهوه ساز برویم. اما به راحتی می‌توانید برای آشنایی با نحوه استفاده از قهوه ساز، مراحل زیر را دنبال کنید:

 1. مخزن آب، فیلترو تمپر قهوه را تمیز کنید، تا از روغن‌ قهوه و تفاله‌های باقیمانده پاک شوند.
 2. اگر قهوه ساز شما دارای فیلتر قابل استفاده مجدد است، آن را بشویید تا از هر گونه آلودگی پاک شود.
 3. قهوه ساز را مونتاژ کرده و فیلتر را با یک چرخش در شیار مخصوص به خود قرار داده و محکم کنید. سپس مخزن آب را با آب تازه و سرد به حد دلخواه پر کنید. بهتر است از آب باکیفیت تصفیه شده یا آب معدنی استفاده شود.
 4. مقدار مناسب از قهوه را برای دم کردن تعیین کرده و سپس با تمپر مخصوص قهوه، مقداری از قهوه آسیاب شده را به فیلتر اضافه و از توزیع یکنواخت آنها اطمینان حاصل نمایید. برای این کار می‌توانید با قسمت ته قاشق مخصوص قهوه، سطح آن را صاف کرده و کمی فشرده کنید.
 5. قهوه ساز را روشن کرده و منتظر بمانید تا آب به دمای مطلوب برسد. در اکثر قهوه سازهای برقی سبز یا آبی شدن چراغ نشانه‌ی رسیدن آب به دمای مناسب است. یک یا دو فنجان را مطابق با فیلتر خود در جای مخصوص بر روی دستگاه قرار دهید.
 6. دکمه‌ی مخصوص را به سمت مشخص شده بر روی دستگاه بچرخانید. آب گرم شده به تدریج روی قهوه می‌چکد و سپس از قسمت زیر فیلتر در داخل فنجان می‌ریزد.
 7. دکمه‌ی مخصوص را مجدد به حالت قبل درآورده و از قهوه‌ی خود لذت ببرید.

پس از آماده شدن قهوه، سعی کنید در مدت زمان کمی پس از آن دستگاه قهوه ساز را تمیز کنید. همچنین برای آشنایی با نحوه تميز كردن دستگاه قهوه ساز خانگی این مقاله را بخوانید.


بیشتر بخوانید : تمیز کردن دستگاه قهوه ساز خانگی

طرز تهیه قهوه با قهوه ساز برقی نیازمند آشنایی با اجزای آن است. یک قهوه ساز برقی از بخش‌های مختلفی تشکیل شده که شامل مخزن آب، المنت حرارتی، پمپ، مخزن و نازل بخار، بورد ، فیلتر و تمپر پلاستیکی می‌شود. انتخاب دانه‌های قهوه و آسیاب مناسب، مهم‌ترین مراحل برای تهیه یک فنجان قهوه عالی هستند.

 

طرز تهیه قهوه با قهوه ساز برقی

نکات مهم در استفاده از دستگاه قهوه ساز برقی

اکنون که با طرز تهیه قهوه با دستگاه قهوه ساز آشنا شدیم، بهتر است به بررسی نکات مهم در استفاده از آن برای تهیه‌ی قهوه خوش طعم و عطر نیز بپردازیم:

 • رعایت دقت در تمیزکاری و نگهداری دستگاه برای جلوگیری از رسوبات و آلودگی‌ها بسیار مهم است. در مدت زمان کمی پس از استفاده از دستگاه، آن را تمیز کنید.
 • استفاده از آب با کیفیت و مناسب برای بهبود طعم و عطر قهوه توصیه می‌شود.
 • به اندازه‌گیری مقدار مناسب قهوه برای تهیه قهوه با طعم مطلوب دقت نمایید.
 • رعایت دمای مناسب آب برای دم کردن قهوه برای جلوگیری از استخراج بیش از حد یا کمتر از حد ترکیبات موجود در قهوه ضروری است. چراغ‌های روی دستگاه به خوبی نشانگر این موضوع خواهند بود.
 • دقت در تنظیمات دستگاه قهوه‌ ساز برای به دست آوردن قهوه با طعم دلخواه را رعایت کنید.
 • دنبال کردن دستورالعمل‌های تولید کننده برای استفاده از دستگاه و اجزای مختلف آن باعث افزایش سلامتی و طول عمر دستگاه خواهد شد.

نتیجه‌گیری

در این مقاله با طرز تهیه قهوه با قهوه ساز برقی آشنا شدیم و دانستیم که دم کردن قهوه با قهوه ساز برقی کار چندان سختی نخواهد بود، فقط کافیست به برخی نکات در این مورد توجه کنیم. با انتخاب بهترین دانه‌های قهوه، آسیاب کردن آنها و استفاده صحیح از دستگاه قهوه ساز، می‌توانید تجربه‌ نوشیدن قهوه را برای خود لذت بخش کنید. اگر دستگاه قهوه ساز از برندهای شناخته شده و از فروشگاه‌های معتبر تهیه شده باشد، با استفاده آسان از آنها می‌توانید تا مدت زمان طولانی از دستگاه خود استفاده کنید.

بیک لند، مرجع تخصصی تجهیزات قنادی باکیفیت

فروشگاه بیک لند ارائه دهنده‌ی انواع تجهیزات و وسایل قنادی است. در این فروشگاه می‌توانید انواع میکسرهای قنادی از برندهای معروف، مدل‌های مختلف قالب کیک و کلیه ابزارآلات قنادی را تهیه کنید. علاوه بر این، بیک لند عرضه کننده مواد اولیه پخت کیک و شیرینی با بالاترین کیفیت و قیمتی رقابتی است. برای مشاهده محصولات و تهیه انواع لوازم قنادی آنلاین و ثبت سفارش، همین امروز از طریق وب‌سایت بیک لند اقدام فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *