مطالب

راهنمای گام به گام تزیین کیک با فوندانت

امروز هنر تزئین کیک و شیرینی اهمیت زیادی هم برای قنادان و هم برای افرادی که از کیک و شیرینی‌ها استفاده‌ می‌کنند، دارد. در همین رابطه، تزئین کیک با ابزاری مثل فوندانت به طور ویژه‌‌ای در بین قنادان و شیرینی‌پزهای حرفه‌‌ای محبوب شده است. این خمیر شیرین پرکاربرد امکان ایجاد طراحی‌های پیچیده و دکورهای بی‌عیب و نقص کیک را فراهم کرده و کیک‌های معمولی را به آثار هنری خیره کننده‌ای تبدیل‌ می‌کند. با این حال، هنر تزیین کیک نه تنها به خلاقیت و مهارت نیاز دارد، بلکه نیازمند ابزار و تکنیک‌های مناسب، از لحظه پخت کیک تا مرحله نهایی تزئین با فوندانت است. در این مقاله، ابزارهای ضروری مورد نیاز برای تزیین کیک با فوندانت را بررسی خواهیم کرد، سپس در مورد اینکه ایا کاغذ روغنی نیاز به روغن کاری دارد یا خیر و بهترین طرف کاغذ روغنی برای استفاده در تزئین کیک چیست؟ صحبت خواهیم کرد. پس تا پایان این مقاله از وب‌سایت بیک لند با ما همراه باشید.

فهرست محتوا

وسایل مورد نیاز برای تزیین کیک با فوندانت

 

آشنایی با ابزار و مواد مورد نیاز در تزئین کیک

شناختن ابزار و مواد مورد نیاز برای دکوراسیون موفق یک کیک بسیار مهم است. برخی از وسایل مورد نیاز برای تزیین کیک با فوندانت عبارت‌اند از:

 • انواع قالب: قالب‌های کیک متنوعی به صورت فلزی با روکش نچسب یا سیلیکونی برای پخت کیک مورد استفاده قرار می‌گیرند. آنها در ابعاد و شکل‌های متفاوت در فروشگاه‌های معتبری مانند بیک لند موجود هستند.
 • وردنه: انواع وردنه در سایزهای مختلف برای باز کردن خمیر فوندانت به ضخامت دلخواه ضروری‌اند.
 • آرد ذرت یا پودر قند: برای آردپاشی سطوح جهت جلوگیری از چسبندگی خمیر استفاده‌ می‌شود.
 • اتوی فوندانت: با صاف کردن خمیر و از بین بردن حباب‌های هوا به ایجاد یک روکش بی‌عیب و نقص بر روی کیک کمک‌ می‌کند.
 • چاقوی تیز یا کاتر: این ابزار تیز برای کوتاه کردن فوندانت اضافی و ایجاد لبه‌های تمیز و صاف استفاده می‌شود.
 • مهر، سمبه و قلم طراحی فوندانت: این مدل ابزارها با شکل‌های متفاوت خود به دکوراسیون فوندانت بافت و شکل‌ می‌بخشند.
 • رنگ آمیزی: استفاده از رنگ‌های خوراکی امکان سفارشی‌سازی خمیر فوندانت و ایجاد طرح‌های جذاب و رنگارنگ بر روی کیک را فراهم‌ می‌کند.
 • برس یا قلمو: برای ایجاد جزئیات در استفاده از چسب خوراکی یا آب استفاده‌ می‌شود.
 • چسب خوراکی: ‌‌این نوع چسب برای اتصال قطعات فوندانت به هم و چسباندن تزئینات به کیک استفاده می‌شود.

ابزار فوندانت

راهنمای آماده‌سازی و تزئین کیک

برای تزئین کیک در قدم اول باید کیکی صاف و یکدست که به خوبی از قالب جدا شده است را در اختیار داشته باشیم. برای این منظور توصیه می‌شود از کاغذ روغنی برای کف قالب خود استفاده کنید. کاغذ را مطابق با شکل و سایز قالب کیک خود برش دهید تا به خوبی در درون قالب قرار گرفته و کیک شما را بد فرم نکند. اگر برایتان سوال شده که از کدام طرف کاغذ روغنی استفاده کنیم؟ باید بدانید که سطح روغنی یا براق کاغذ روغنی باید با مواد کیک در تماس باشد.

تزیین کیک با فوندانت

 

برای تزئین کیک، شناختن ابزارهای مورد نیاز مانند ابزار فوندانت ، وردنه، آرد ذرت، اتوی فوندانت، چاقو، رنگ، قلمو و چسب خوراکی ضروری است. از کاغذ روغنی برای اطمینان از صاف بودن سطح کیک هنگام پختن استفاده کنید؛ به طوری که طرف براق آن بر روی خمیر قرار بگیرد تا در تهیه کیکی صاف و یکدست به شما کمک نماید.

 

نقش کاغذ روغنی در تهیه و تزئین کیک چیست؟

همانطور که اشاره شد از کاغذ روغنی برای نچسبیدن کیک به قالب استفاده می‌شود. در استفاده از کاغذ روغنی یکی از سوالات رایجی که مطرح‌‌ می‌شود این است که ایا کاغذ روغنی نیاز به روغن دارد؟ پاسخ به نحوه استفاده از آن بستگی دارد. اگر از آن برای قرار گرفتن در قالب کیک استفاده می‌کنید، بهتر است کمی روغن بر روی آن اسپری شود.

در مورد اینکه از کدام طرف کاغذ روغنی استفاده کنیم؟ مهم است که خواص خمیر را در نظر بگیرید. خمیر متخلخل است و احتمال دارد رطوبت را از سطحی که روی آن قرار می‌گیرد جذب کند. بنابراین توصیه می‌شود هنگام کار با فهر نوع خمیر از قسمت صاف‌تر کاغذ روغنی استفاده کنید. این بخش سطح براق‌تری را ارائه می دهد که خطر چسبیدن یا بافت‌دار شدن آن را در طول فرآیند کاهش می‌دهد.

روش کار با فوندانت برای دکور کیک

 

روش کار با فوندانت برای دکور کیک

تسلط بر هنر کار با فوندانت نیازمند توجه به جزئیات و دقت است. کار خود را مطابق با مراحل زیر شروع کنید:

 1. ورز دادن فوندانت: با ورز دادن خمیر فوندانت شروع کنید تا خمیر قابل انعطاف و بدون حباب هوا شود.
 2. رول کردن فوندانت: سطح کار را با آرد ذرت یا پودر قند آردپاشی کنید تا خمیر به آن نچسبد. سپس فوندانت را به ضخامت دلخواه باز کنید.
 3. پوشاندن کیک با فوندانت: فوندانت رول شده را به دقت با استفاده از وردنه بلند کرده و روی کیک خنک شده بپوشانید. آن را به آرامی روی سطح کیک صاف کنید، از بالا شروع کرده و به سمت پایین حرکت نمایید.
 4. صاف کردن حباب‌های هوا و چین و چروک‌ها: از اتوی فوندانت استفاده کنید تا به آرامی حباب‌ها یا چین و چروک‌های هوا را فشار داده و از بین ببرید.‌‌ از ایجاد یک روکش صاف و یکدست بر روی کیک اطمینان حاصل نمایید.
 5. کوتاه کردن فوندانت اضافی: با به کار بردن یک چاقوی تیز یا کاتر فوندانت اضافی را از روی کیک جدا کرده و لبه‌های تمیزی ایجاد کنید.
 6. در این مرحله می‌توانید با استفاده از ابزارهای متفاوت فوندانت مانند سمبه و مهر، شکل‌های تزئینی زیبا مانند گل، برگ و حتی مجسمه‌های مینیاتوری ساخته و آنها را با چسب فوندانت بر روی کیک ثابت نمایید.

تزئین کیک چیست


بیشتر بخوانید: هر آنچه برای تزیین کیک با فوندانت نیاز دارید

کاغذ روغنی در تهیه کیک نقش مهمی دارد. از چسبیدن خمیر به قالب در حین پخت جلوگیری کرده و باعث جداشدن آسان کیک از قالب خواهد شد. برای قراردادن کاغذ روغنی در ته قالب کیک، کمی اسپری روغن توصیه می‌شود.

 

نتیجه‌گیری

در این مقاله به بررسی روش انجام دکور کیک و معرفی وسایل مورد نیاز برای تزیین کیک با فوندانت پرداختیم. شناخت و به کار بردن ابزار و مواد ضروری برای تزیین موفق کیک، از مراحل اولیه پخت تا مراحل آخر تزئین کیک با فوندانت، همگی نیازمند استفاده از ابزار آلات مخصوص به خود هستند تا بتوان به راحتی کیک را به شکل زیبایی تزئین کرد. بنابراین توصیه می‌شود کلیه لوازم قنادی خود را با بالاترین کیفیت تهیه نمایید تا دغدغه استفاده از آنها را نداشته باشید و بتوانید در حرفه‌ قنادی و کیک‌پزی خود بدرخشید.

بیک لند، مرجع کامل ارائه دهنده‌ی ابزار قنادی

‌‌بیک لند مقصد نهایی برای‌‌ خرید کلیه تجهیزات قنادی است که طیف گسترده‌ای از ابزار و لوازم شیرینی‌پزی را ارائه می‌دهد. چه یک قناد حرفه‌ای باشید یا یک قناد خانگی با اشتیاق، ‌‌بیک لند همه تجهیزات از جمله انواع میکسر، قالب کیک، ابزار فوندانت و همچنین مواد اولیه مخصوص پخت کیک و شیرینی را ارائه می‌نماید. با جدیدترین محصولات قنادی و تعهد به کیفیت، ‌‌بیک لند فروشگاه کاملی برای تهیه تجهیزات قنادی به شمار می‌رود. برای‌‌ مشاهده محصولات و ثبت سفارش همین امروز از طریق وب‌سایت بیک لند اقدام نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *