مطالب

تفاوت مافین و کاپ کیک چیست؟

تفاوت بین مافین و کاپ کیک

شیرینی‌پزی و قنادی یکی از حرفه‌هایی است که هر فردی را مجذوب خود می‌کند. در واقع بسیاری از افراد به پخت شیرینی‌ها و کیک‌های مختلف علاقه‌مند هستند و دوست دارند تا این دسته از خوراکی‌ها را تهیه کنند. اما امروزه تعداد شیرینی‌ها و نان‌های مختلف باعث شده تا شناخت تفاوت‌های برخی از آن‌ها کمی سخت باشد. در واقع شباهت میان برخی از انواع شیرینی و نان به حدی بالا است که افراد غیرحرفه‌ای یا مشتریان، گهگاه آن‌‌ها را اشتباه می‌گیرند.

در همین راستا، در این مقاله از وب‌سایت بیک لند، قصد داریم تا این دو خوراکی خوش‌طعم و جذاب را بررسی نموده و تفاوت‌‌های آن‌ها را ذکر کنیم. برای اینکه بدانید تفاوت مافین و کاپ کیک چیست؟ با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید.

 

فهرست محتوا

تفاوت مافین و کاپ کیک

 

مافین چیست؟

مافین، یک نوع کیک بسیار خوش‌طعم و جذاب است که به همراه صبحانه و عصرانه سرو می‌شود. این خوراکی خوش‌طعم، دو نوع معروف دارد که شامل مافین آمریکایی و مافین انگلیسی می‌شود. تفاوت این دو نوع در شیوه تولید و مواد اولیه است. در واقع برای تولید مافین آمریکایی، کره، شکر و بیکینگ پودر، به خمیر مافین اضافه می‌شوند. در مرحله بعد نیز آن‌ها را در کاغذهای ضخیم (با شکل فنجان) ریخته و می‌پزند.

در مقابل، مافین انگلیسی در واقع نوعی نان است که شیرینی کمی دارد. این نوع مافین، اندازه کوچکی داشته و به عنوان خوراکی کنار چای مورد استفاده قرار می‌گیرد.

کاپ کیک چیست؟

کاپ کیک در واقع کیکی در ابعاد کوچک است. این نوع شیرینی، در مقایسه با مافین از چربی بیشتری برخوردار بوده و بافتی اسفنجی‌تر و سبک‌تر دارد. علت اصلی محبوبیت کاپ کیک نسبت به کیک‌های بزرگ، سهولت در حمل، زمان پخت بسیار کوتاه‌تر، سهولت در سرو و تنوع در تزیین است.

قالب کیک

 

تفاوت‌های مافین و کاپ کیک

همان‌طور که گفته شد مافین و کاپ کیک با یکدیگر تفاوت دارند و یکسان نیستند. در واقع می‌توان گفت که مافین یک نوع نان کوچک و کاپ کیک، نوعی کیک کوچک است. به طور کلی موارد تفاوت این دو خوراکی جذاب عبارت‌اند از:

1.  تفاوت در مواد اولیه

مواد اولیه در مافین و کاپ کیک متفاوت است. مافین از آرد، شیر و تخم‌ مرغ درست می‌شود. در حالی که مواد اولیه کاپ کیک شامل کره و مواد اولیه کیک بوده و میزان شکر بالایی دارد. در واقع در این بخش، شکر و کره مورد استفاده در تهیه این دو خوراکی، عامل اصلی تفاوت است. چراکه مافین نسبت به کاپ کیک قند کمتری داشته و در درست‌کردن آن‌ها از روغن‌های گیاهی استفاده می‌شود.

2.  تفاوت در خمیر

کاپ کیک و مافین از نظر خمیر نیز با یکدیگر متفاوت هستند. خمیر کاپ کیک بسیار روان‌تر و نرم‌تر از مافین است. در واقع برای تولید کاپ کیک، کره و شکر را هم می‌زنند تا خمیری نرم و پف‌دار به دست بیاید. اما خمیر مافین بسیار غلیظ‌تر است. غلیظ‌تر بودن خمیر در مافین باعث می‌شود تا این محصول از نظر میزان تراکم نسبت به کاپ کیک متفاوت باشد. در واقع مافین نسبت به کاپ کیک از تراکم بالاتری برخوردار است. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره قالب هایی که برای تهیه مافین و کاپ کیک استفاده می شود مقاله خرید کپسول یا قالب مافین مناسب کاپ کیک را بخوانید.

تفاوت مافین و کاپ کیک چیست؟

 

3.  تفاوت در بافت

در ادامه پاسخ به این سؤال که تفاوت مافین و کاپ کیک چیست؟ باید گفت که این دو خوراکی در بافت نیز با یکدیگر تفاوت دارند. بافت کاپ کیک بسیار نرم است و این خوراکی  هیچ‌وقت ترد و متراکم نمی‌شود. رد مقابل، مافین از این نظر با کاپ کیک متفاوت است. در واقع مافین بافتی متراکم و سفت دارد.


بیشتر بخوانید: انواع کپسول کاپ کیک

4.  تفاوت در فیلینگ

به صورت معمول، از فیلینگ میوه‌ای برای کاپ کیک استفاده نمی‌شود. در صورتی که در مافین‌ها، این اتفاق رخ داده و درون این دسته از خوراکی‌ها با فیلینگ میوه‌ای پر می‌شوند. برای تهیه فیلینگ نیاز همزن قنادی است برای اطلاع از انواع همزن قنادی از وب سایت بیکلند اقدام کنید.

5.  تفاوت در نگهداری و سرو

مافین‌ها قابلیت نگهداری و سرو به صورت گرم و سرد را دارا هستند. اما از طرف دیگر این‌گونه نیست و کاپ کیک‌ها را تنها می‌توان در یخچال نگهداری کرد و آن‌ها را به صورت سرد سرو نمود.

6.  تفاوت در اندازه و شکل

به طور معمول، مافین‌ها ابعاد بزرگ‌تری نسبت به کاپ کیک‌ها دارند و پس از پخت، به میزان اندکی از قالب بیرون آمده و حالت قارچی پیدا می‌کنند. در صورتی که کاپ کیک‌ها معمولاً از لبه قالب یا کاغذ بالاتر نمی‌آیند.

7.  تفاوت در تاپینگ و تزئین

برای تزئین و تاپینگ مافین‌ها فرد قدرت عمل زیادی ندارد. در واقع برای تزئین و تاپینگ تنها می‌توان به میزان اندکی روی آن‌‌ها پودر قند پاشید یا از گلیز رقیق استفاده نمود. اما برای تزئین و تاپینگ کاپ کیک، از خامه و باتر کریم استفاده می‌شود.

 

به طور کلی موارد تفاوت مافین و کاپ کیک عبارت‌اند از:تفاوت در مواد اولیه

تفاوت در خمیر

تفاوت در بافت

تفاوت در فیلینگ

تفاوت در نگهداری و سرو

تفاوت در اندازه و شکل

تفاوت در تاپینگ و تزئین

 

تفاوت مافین و کاپ کیک

 

جمع‌بندی

در این مقاله از وب‌سایت بیک لند تلاش کردیم تا به این سؤال که تفاوت مافین و کاپ کیک چیست؟ پاسخ دهیم و موارد تفاوت این دو خوراکی جذاب و خوش‌طعم را بررسی نماییم. همان‌طور که گفتیم مافین و کاپ کیک در موارد بسیاری با یکدیگر تفاوت دارند و از جمله موارد تفاوت آن‌ها می‌توان به مواد اولیه، خمیر، بافت، سرو و نگهداری و… اشاره نمود. در واقع مافین نوعی نان و کاپ کیک، یک نوع کیک با ابعاد و ظاهری کوچک است.


بیشتر بخوانید: لیست لوازم قنادی

بیک لند، فروشگاه تخصصی تجهیزات قنادی

فروشگاه بیک لند، برترین فروشگاه کشور است که به صورت تخصصی در زمینه ارائه لوازم قنادی فعالیت می‌کند. در این فروشگاه، انواع مختلف تجهیزات، لوازم و مواد اولیه، با بالاترین کیفیت از برترین برندهای جهان موجود هستند و این محصولات با قیمتی مقرون‌به‌صرفه ارائه می‌شوند. همچنین انواع قالب کیک، کاپ کیک و مافین نیز در مجموعه بیک لند موجود بوده و علاقه‌مندان به پخت این دسته از شیرینی‌ها و خوراکی‌های خوش‌طعم می‌توانند همین حالا با مراجعه به وب‌سایت بیک لند، آن‌ها را خریداری نمایند. برای خرید قالب مافین و کاپ کیک، همین حالا اقدام نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *